Skip To Content

TASB Legislative Advisory Council

The Legislative Advisory Council is a 108-member body of school trustees elected by TASB members like you. Find out what they do and who they are.

Advocacy through TASB comes in many forms. One of those is the Legislative Advisory Council (LAC), a 108-member body of school trustees elected by TASB members like you.

LAC is unique because members represent their regions. They’re tasked with the difficult job of taking all the regional advocacy priorities identified at Grassroots Meetings across the state and merging those into one list of statewide Advocacy Priorities for the TASB Advocacy Agenda.

What LAC Does

  • Meets twice in even-numbered years to refine the results of the Grassroots Meetings and develop the Advocacy Priorities.
  • Meets after a regular session of the Texas Legislature to review legislative action and decide if changes should be made to the Advocacy Priorities.
  • Sends recommendations to the TASB Board of Directors, then on to Delegate Assembly for approval.

Who Serves on LAC?

At each Grassroots Meeting, trustees vote on a LAC representative for their region. Some regions may have more than one LAC representative, depending on the region’s student population.

The LAC also elects four members to serve on the TASB Board's Legislative Committee.

TASB LAC Representatives

The following individuals were elected to a two-year term during the 2022 Grassroots Meetings. Some of these individuals may no longer be on their local boards.

Region 1

  • Jane Castillo, La Feria ISD
  • Ademar Garza, Jim Hogg County ISD
  • Sofia Pena, McAllen ISD
  • Velinda Reyes, San Isidro ISD
  • Nora Ruiz, Brooks County ISD
  • Jaclyn Sustaita, Weslaco ISD
  • Jesus Vela, Pharr-San Juan-Alamo ISD
  • Alternate: Alma Martinez, La Feria ISD
  • Alternate: Leticia Quintero, Los Fresnos CISD

Region 2

  • Carrie Gregory, Gregory Portland ISD
  • Liz Gutierrez, West Oso ISD
  • John Mullenax, Aransas Pass ISD
  • Angie Trejo, Mathis ISD
  • Alternate: S. Jaime Arredondo, Corpus Christi ISD
  • Alternate: Steve McQuagge, Freer ISD

Region 3

  • John Green, Nordheim ISD
  • Jason Howard, Goliad ISD
  • Brandon Huber, Goliad ISD
  • Fabian Marroquin, Palacios ISD
  • Alternate: Philip Henderson, Wharton ISD

Region 4

  • Jerry Adkins, Brazosport ISD
  • Scott Bowen, Clear Creek ISD
  • Minda Caesar, Spring Branch ISD
  • Paola Fusilier, Pasadena ISD
  • Angie Hanan, Fort Bend ISD
  • Doug James, Klein ISD
  • David Janda, La Porte ISD
  • Deborah Jensen, Spring ISD
  • Erika Martinez, Sheldon ISD
  • Nakisha Paul, Texas City ISD
  • Alternate: Natalie Blasingame, Cypress-Fairbanks ISD

Region 5

  • Paul Bingham, Spurger ISD
  • Ruth Hancock, West Orange-Cove CISD
  • Chris Kovatch, Orangefield ISD
  • Rebecca Rutledge, Bridge City ISD
  • Alternate: Andrew Brooks, Hardin-Jefferson ISD

Region 6

  • Amy Jarvis, Navasota ISD
  • Kimberly McAdams, College Station ISD
  • Dan Muirhead, Splendora ISD
  • David Stasny, Bryan ISD
  • Theresa Wagaman, Conroe ISD
  • Alternate: Beth Prykryl, New Caney ISD
  • Alternate: Allen Wells, Splendora ISD

Region 7

  • Cornelius Hambrick, LaPoynor ISD
  • Stephanie Luper, Bullard ISD
  • Pamela Raney, Overton ISD
  • Will Sudweeks, West Rusk County CISD
  • Jean Williams, Henderson ISD
  • Alternate: Lacy Warren, Karnack ISD

Region 8

  • Phillip Chapman, Hughes Springs ISD
  • Jason Choate, Cooper ISD
  • Rosiland Davis, Liberty-Eylau ISD
  • Mike Edwards, Chapel Hill ISD-Titus County

Region 9

  • Les Healton, Burkburnett ISD
  • Charley Lanier, Forestburg ISD
  • Kathy Thorp, Throckmorton Collegiate ISD
  • Brad Yurcho, Henrietta ISD
  • Alternate: Robin Bachert, Burkburnett ISD

Region 10

  • Dynette Davis, Frisco ISD
  • Eric Eager, Richardson ISD
  • Tracy Fisher, Coppell ISD
  • Cassandra Hatfield, Carrollton-Farmers Branch ISD
  • Nancy Humphrey, Plano ISD
  • Emily Liles, Grand Prairie ISD
  • Sharon Long, Crandall ISD
  • Polly Montgomery, Allen ISD
  • Francisco Oaxaca, McKinney ISD
  • Robert Seward, Mesquite ISD
  • Alternate: Barbara Jo Green, Forney ISD
  • Alternate: Penelope Story, Red Oak ISD

Region 11

  • Rick Beall, Springtown ISD
  • Douglas Chadwick, Denton ISD
  • Julie Cole, Hurst-Euless-Bedford ISD
  • John Finnell, Cleburne ISD
  • Kristi Hassett, Lewisville ISD
  • Ruthie Keyes, Keller ISD
  • Raymond Patterson, White Settlement ISD
  • Michael Ryan, Fort Worth ISD
  • Desiree Thomas, Mansfield ISD
  • Alternate: Camille Eckersley, Bluff Dale ISD
  • Alternate: Sheryl English, Denton ISD
  • Alternate: Georgia Scott, Bluff Dale ISD

Region 12

  • Erin Bass, Belton ISD
  • Shameria Davis, Copperas Cove ISD
  • Nancy Diaz, Hamilton ISD
  • Diana Freeman, Hamilton ISD
  • Larry “Doc” Hawthorne, Hubbard ISD-Hill County
  • Alternate: Chris Flor, Belton ISD

Region 13

  • Trish Bode, Leander ISD
  • Lynn Boswell, Austin ISD
  • Tiffanie Harrison, Round Rock ISD
  • Bryan Holubec, Thrall ISD
  • Edward Navarette, Florence ISD
  • Marco Ortiz, Taylor ISD
  • Heather Sheffield, Eanes ISD
  • Alternate: Jean Mayer, Pflugerville ISD
  • Alternate: Anna Smith, Leander ISD

Region 14

  • Nancy Galle, Eula ISD
  • Emilia Moreno, Hawley ISD
  • Tandi Riley, Eula ISD
  • Cameron Wiley, Wylie ISD-Taylor County

Region 15

  • Mike Diaz, Grape Creek ISD
  • Gerard Gallegos, San Angelo ISD
  • Ami Mizell-Flint, San Angelo ISD
  • TJ Penn, Rochelle ISD
  • Alternate: Lupita Arroyo, San Angelo ISD

Region 16

  • Kimberly Anderson, Amarillo ISD
  • Amanda Brown, River Road ISD
  • Kayla Mendez, Amarillo ISD
  • Melinda Powell, River Road ISD

Region 17

  • Terry Driscoll, Abernathy ISD
  • Joyce Johnson, Levelland ISD
  • Julie McGehee, Idalou ISD

Region 18

  • Iris Galindo, Presidio ISD
  • Lorina Lujan, Kermit ISD
  • Christopher Stanley, Ector County ISD
  • Alexandrea Zamarripa, Pecos-Barstow-Toyah ISD
  • Alternate: Tammy Hawkins, Ector County ISD

Region 19

  • Marlene Bullard, Tornillo ISD
  • David Morales, Socorro ISD
  • Sotero Ramirez, Ysleta ISD
  • Blanca Trout, Canutillo ISD
  • Al Velarde, El Paso ISD
  • Alternate: Pablo Barrera, Socorro ISD
  • Alternate: Cynthia Najera, Socorro ISD

Region 20

  • Jimmy Cornelius, Randolph Field ISD
  • Luis Fernandez, Uvalde CISD
  • Ginger Friesenhahn, East Central ISD
  • Alexander Kotara, Karnes City ISD
  • Brenda Olivarez, Southside ISD
  • Corinne Saldana, Northside ISD-Bexar County
  • Richard Sena, Boerne ISD
  • Willie White, Fort Sam Houston ISD
  • Alternate: Florinda Bernal, Southwest ISD
  • Alternate: Margarita Morales, Southside ISD

Questions About LAC?

For more information about LAC or to learn about the results of their meetings, email Dax Gonzalez at dax.gonzalez@tasb.org or call 800.580.4885.

What Is the TASB Advocacy Agenda?

TASB’s Advocacy Agenda is created by Texas school board members through a grassroots process.

2022-24 TASB Advocacy Agenda

TASB’s Advocacy Agenda is created by Texas school board members. See the legislative issues most important to Texas trustees in the official 2022-24 Advocacy Agenda.